Hírek
2015. Június 21. 05:00, vasárnap |
Külföld
Forrás: Kegyes Csilla, az MTI tudósítója jelenti:
Újra jöhet a hidegháború és fegyverkezési verseny
Nem Oroszország, hanem az Egyesült Államok lépései provokálhatnak ki hidegháborút és újabb fegyverkezési versenyt - jelentette ki az orosz elnök a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum pénteki záró vitájában.
Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy "nem a helyi konfliktusok, hanem a világméretű döntések váltják ki a hidegháborút, mint például Washington egyoldalú, 2002-es kilépése a rakétavédelmi rendszereket korlátozó nemzetközi egyezményből (ABM-szerződés). Ez valóban olyan lépés, amely a fegyverkezés újabb hulláma felé tol bennünket, és megváltoztatja a globális biztonsági rendszert."
Az orosz államfő a szentpétervári fórumon a vitavezető felvetésére reagált, aki emlékeztette, hogy Washington csütörtökön azzal vádolta Moszkvát, hogy a délkelet-ukrajnai "felkelők" támogatásával új hidegháborút provokál ki.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Oroszország nem erőből diktál, nem viselkedik agresszívan, és "nem tart igényt tiszavirág életű szuperhatalmi státusra", csupán "sokkal következetesebben és állhatosabban védi saját érdekeit" a nemzetközi színtéren, mint azelőtt.
Arra szólította fel a nyugati államokat, hogy "dolgozzanak együtt" Oroszországgal az ukrajnai válság megoldása érdekében. Szerinte Kijevnek a "manipulációról" át kell térnie a februárban elfogadott minszki megállapodás végrehajtására, mert a Donyec-medence státusáról szóló törvény elfogadását követően módosították a jogszabályt.
Putyin közölte, hogy Oroszország teljes értékű párbeszédre számít Kijevvel, és azt is hangsúlyozta, hogy Ukrajna és országa "közös jövőre van ítélve".
Gazdasági kérdésekről szólva az orosz államfő kijelentette, hogy Oroszország képes volt elkerülni a mély válságot, a vezetés megszilárdította a helyzetet, amely "egyáltalán nem katasztrofális". A világátlag körüli, 3,5 százalékos éves gazdasági növekedést akarnak elérni.
Azt is elmondta, hogy Oroszország a külföldi büntetőintézkedésekre nem bezárkózással válaszol, hanem azzal, hogy szélesíti az üzleti, a befektetői szabadságot. Országa kész folytatni az együttműködést a Nyugattal. "A globális növekedés új központjaival való intenzív együttműködés semmiképpen nem jelenti azt, hogy kevesebb figyelmet fordítanánk a hagyományos nyugati partnereinkkel zajló párbeszédre" - mondta. Hozzátette, hogy Európa Oroszország vezető gazdasági partnere marad.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 19. 11:00, kedd | Külföld
Ukrán külügyminiszter: készen állunk arra, hogy új lapot nyissunk az ukrán-magyar kapcsolatokban
2026. Május 18. 15:00, hétfő | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba Irán ellen
Donald Trump amerikai elnök ismét cselekvésre szólította fel Iránt a konfliktus rendezése érdekében, ellenkező esetre az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba vasárnap.
2026. Május 18. 14:00, hétfő | Külföld
Videó - Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államokban
Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államok Idaho államában vasárnap, a pilóták túlélték a balesetet.
2026. Május 17. 14:00, vasárnap | Külföld
Brexit - A brit kormányfő egyik kihívója szerint Nagy-Britanniának újból csatlakoznia kell az EU-hoz
Nagy-Britanniának újból csatlakoznia kell az Európai Unióhoz - mondta szombaton Wes Streeting volt brit egészségügyi miniszter, aki Keir Starmer miniszterelnök tisztségére pályázik.
