Hírek
2013. Április 12. 14:44, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Rogán: a rezsicsökkentés folytatása tovább mérsékelheti az inflációt
A rezsicsökkentés második lépése, a szemétszállítási, valamint a víz- és csatornadíjak július 1-jei csökkentése tovább mérsékelheti az inflációt, amelynek mértéke így akár két százalék alá is eshet az idei évben - mondta a Fidesz parlamenti frakcióvezetője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Rogán Antal erről azzal összefüggésben beszélt, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint márciusban 2,2 százalékos volt az infláció, amely éves szinten utoljára több mint 38 éve, 1974 szeptemberében volt hasonlóan alacsony mértékű - akkor 2,1 százalékos - Magyarországon.
A Fidesz frakcióvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a "rekord alacsony" infláció jó hír a magyar családoknak, mert ez a bérek és a nyugdíjak vásárlóértékének növekedését jelzi előre. Kifejtette: míg a várható infláció mértéke 2,2 százalék, addig az erre az évre tervezett minimális nyugdíjemelkedés 5,2 százalék, vagyis legalább 3 százalékkal nőhet a nyugdíjak vásárlóértéke. Emellett a bérek vásárlóértékének növekedésével is számolni kell, a minimálbéré például több mint 3 százalékkal javul 2013-ban, hasonló adat várható a versenyszféra fizetéseinél is, és a közszférában szintén nettó béremelkedésre lehet számítani - tette hozzá. Megjegyezte, az infláció mértékének kedvező alakulása javíthatja a gazdasági növekedés esélyeit is.
Az infláció alakulásában az egyik legfontosabb tényező az eddig megvalósult rezsicsökkentés, de bizonyos alapvető élelmiszerek árának emelkedése is mérséklődött a tavalyi év azonos időszakához képest - részletezte Rogán Antal, aki azt mondta, tovább eshet az infláció - akár két százaléknál is kevesebb lehet - a rezsicsökkentés második lépése, a szemétszállítási, valamint a víz- és csatornadíjak július 1-jei tízszázalékos csökkentése után. A kormányzat képes arra, hogy az áremelkedés mértékét az európai átlagszint alá csökkentse - hangsúlyozta.
Kérdésre válaszolva közölte: egyetért a további rezsicsökkentést szorgalmazó Lázár Jánossal, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárral abban, hogy nem kell megelégedni a díjak mérséklésének jelenlegi mértékével. Megerősítette azt is, hogy a kéményseprés árának több helyütt "elfogadhatatlan" mértékű emelése miatt "jelentős változásban" és díjcsökkentésben gondolkodnak, sőt akár az is elképzelhető, hogy ingyenessé teszik. Az ezzel kapcsolatos előterjesztések rövidesen a parlament elé kerülnek. A politikus megjegyezte továbbá, hogy a villamosenergia- és a fűtési költségek alakulására a kormánypártok szeptemberi kihelyezett frakcióülésén térnek vissza.
Rogán Antalt a sajtótájékoztatón faggatták a negyedik alkotmánymódosítást vizsgáló velencei bizottsági küldöttség budapesti látogatásáról is, amellyel kapcsolatban azt mondta, a delegációval a kabinet tárgyalt, de a testület szerinte fogékony a konkrét jogi részletek iránt, és kevésbé a politikai támadásokból indul ki.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 04. 10:00, szombat | Belföld
Társadalmi egyeztetés indult az ügynökakták nyilvánosságra hozataláról
Társadalmi egyeztetés indult pénteken az ügynökakták nyilvánosságra hozataláról. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezet és a hozzá kapcsolódó dokumentumok a kormány honlapjáról érhetők el.
2026. Július 04. 08:56, szombat | Belföld
Kapitány István: a paksi atomerőmű elkezdte visszaemelni a teljesítményét
A Duna vízhőmérséklete lecsökkent annyira, hogy a Paksi atomerőmű pénteken elkezdhette visszaemelni a teljesítményét - írta Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter Facebook-oldalán.
2026. Július 03. 15:00, péntek | Belföld
Gajdos László: szabályszegő és egészséget veszélyeztető üzemeknek nincs helyük Magyarországon
2026. Július 03. 14:00, péntek | Belföld
Sándor-palota: a Velencei Bizottság tagjaival tárgyalt az államfő Budapesten
Sulyok Tamás köztársasági elnök csütörtökön a Velencei Bizottság tagjaival tárgyalt Budapesten - tájékoztatta a Sándor-palota az MTI-t.
