Városlista
2025. június 7, szombat - Róbert

Hírek

2012. Február 03. 14:23, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Miért olyan erős a pók hálója?

Miért olyan erős a pók hálója?

A pók hálójának stabilitása annak a képességének köszönhető, amely segítségével különböző erősségű megterhelést is elbír - mondják tudósok.

A kutatók számítógépes szimulációt használtak arra, hogy rájöjjenek, miként viselkednek a hálóban a selyem szálak.

A hálók a legkülönbözőbb megterheléseket is kibírják, így például a hurrikán erejű szelet is. A kutatók arra jöttek rá: a pók, hálóját úgy tervezi meg, hogy egyetlen szál elszakításával a háló többi része még egyben maradjon - írja a BBC.

Ez lenyűgöző, hiszen a mérnökök által előállított szerkezetek nem így viselkednek - mondta Dr. Markus Buehler, a tanulmány vezetője.

A selyem bármely 'feláldozható', mert attól még az egész szerkezetet egyben marad. Ennek a képességnek a kulcsa az, hogy a selyem megváltozik, amikor azt meghúzzák - magyarázta Buehler.

'Amikor egy szálat meghúzunk, a selyem egyedi molekuláris szerkezete szétnyílik, ahogy a nyomás nő, ez pedig nyúlékonnyá teszi a fonalat. A háló tartósságát nem csupán az erős selyem befolyásolja, hanem az is, ahogy a mechanikája változik, ahogy megnyújtják azt' - mondta Dr. Buehler.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutatók, pók, tudósok

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 07. 09:41, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: továbbra is biztosított az energiaszállítás Oroszország felől

Európa folyamatos energiaválságokkal néz szembe, Magyarországon azonban továbbra is biztosított az ellátás, hiszen akadálytalan a tranzit Oroszország felől - közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

2025. Június 07. 09:40, szombat | Belföld

Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szombaton és vasárnap

Szombaton és vasárnap is 27 Celsius-fok fölé emelkedhet a napi középhőmérséklet az ország egy részén - derül ki a HungaroMet Zrt. az pénteki veszélyjelzéseiből.

2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld

Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről

Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.