Városlista
2025. április 16, szerda - Csongor

Hírek

2023. Március 02. 13:02, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

K&H: hátrányosan érinti, de nem veszélyezteti az energiaárak emelkedése a nagyvállalatokat

Érzékenyen érinti a nagyvállalatokat az energiaárak emelkedése, de a működésüket nem veszélyezteti - derült ki a K&H nagyvállalati növekedési index tavalyi utolsó negyedéves méréséből.

A 2 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező cégek egyéves várakozásait vizsgáló felmérés szerint a nagyvállalatok csaknem felét, 48 százalékát hátrányosan érinti az energiaárak emelkedése, de csak 4 százalékuknál veszélyezteti a cég működését.

A kutatásból kiderült, hogy minél nagyobb egy cég árbevétele, annál inkább hátráltatják a magasabb árak. A 2-3,9 milliárd forint közötti éves árbevételű vállalatok 39 százalékát, a 4-9,9 milliárd forint közötti árbevételű cégek 68 százalékát, a 10 milliárd forint feletti árbevételű nagyvállalatoknál pedig már 75 százalékukat érintik hátrányosan az energiaárak.

A szektorok közül az ipari, építőipari cégek működését befolyásolja leginkább, míg területileg a kelet-magyarországi cégek számára jelentenek problémát különösen nagy arányban az energiaárak.

Az energiaköltségeket többféle módon igyekeznek csökkenteni a nagyvállalatok. A téli időszakban egyértelműen a fűtés korlátozása az első, ezt az érintett cégek 61 százaléka alkalmazza, de a világításból is visszavesz a cégek jelentős része, 48 százaléka. Minden harmadik vállalat fejlesztéssel próbál lefaragni a rezsiköltségekből, korszerűsítik az energetikai rendszereket, berendezéseket.

A közlemény szerint a korszerűsítés nem csak kényszermegoldás a cégek részéről. A fejlesztést tervező vállalatok 21 százaléka már az energiaárak megugrása előtt döntött erről, míg a cégek 13 százaléka kezdte el a korszerűsítést kifejezetten az energiaárak növekedése miatt. Minél alacsonyabb a cég éves árbevétele, annál valószínűbb, hogy a rezsiköltségek csökkentése vezérli a korszerűsítést.

A környezetvédelmi szempontok miatti korszerűsítés elsősorban az ipari, építőipari és a kelet-magyarországi cégekre jellemző, míg a kimondottan a rezsiköltségek növekedése miatti fejlesztésben nincs markáns különbség sem a szektorok, sem pedig a földrajzi elhelyezkedés tekintetében.

A kutatás 200, nem állami tulajdonú, 2 milliárd forintot meghaladó éves árbevételű cég döntéshozójának megkérdezésével történt tavaly november 14-e és december 5-e között.

Címkék: energiaárak, gazdaság

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 15. 07:34, kedd | Belföld

Duna House: márciusban az árak már fékezték a keresletet az ingatlanpiacon

Márciusban az árak már fékezték a keresletet az ingatlanpiacon - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.

2025. Április 15. 07:33, kedd | Belföld

Szallas.hu: a hazai vendégek többnyire 1-2 éjszakás foglalással utaztak belföldön az első negyedévben

Hosszú hétvége híján főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak a hazai vendégek az év első három hónapjában - derül ki a Szallas.hu friss adataiból.

2025. Április 15. 07:28, kedd | Belföld

OGY - Elfogadták az alaptörvény tizenötödik módosítását

Elfogadta Magyarország Alaptörvényének tizenötödik módosítását az Országgyűlés hétfőn.

2025. Április 14. 07:48, hétfő | Belföld

Változékony idő várható a héten, de Húsvétvasárnap már ismét enyhe, napos, tavaszi időre kell készülni

A hét első felében még erősen felhős, borult lesz az ég, többfelé lehet eső, saras eső, majd csökken a csapadék esélye, melegedés kezdődik és a hét közepén akár 26-27 Celsius-fok is lehet a legmelegebb órákban.