Hírek
2022. Augusztus 09. 06:00, kedd |
Külföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Két hete pusztít erdőtűz egy németországi nemzeti parkban

Két hete pusztít erődtűz Németország keleti részén egy nemzeti parkban, a hatóságok hétfői adatai szerint még legalább egy hétig tart a védekezés.
A német-cseh határon fekvő Szász Svájc Nemzeti Parkban (Nationalpark Sächsische Schweiz) több műszakban összesen 800 tűzöltő küzd a lángokkal, amelyek július 23-án csaptak fel először, amikor a határ túloldalán fekvő Cseh Svájc Nemzeti Parkban (Národní park České ©výcarsko) keletkezett erdőtűz német területre terjedt.
Az utóbbi évtizedek legsúlyosabb aszályától szenvedő vidéken ásóval, kapával igyekeznek feltárni a tűzfészkeket a száraz, kemény talajban. A sziklás és meredek területen nem lehet földgépeket használni, túl nagy a veszély, hogy szikra keletkezik, ha kőbe ütköznek - idézték német hírportálok Thomas Kunzot, a védekezés vezetőjét.
Az erdőtűz 150 hektáron - egy nagyjából 210 futballpályányi területen - pusztít. Közvetlen környezetében igyekeznek átnedvesíteni a talajt és az aljnövényzetet. A szórófejeket azonban csak tisztásokon lehet felállítani, és az is gond, hogy az erős napsugárzás miatt a víz gyorsan elpárolog, így nem biztos, hogy elég mélyen behatol a talajrétegekbe - mondta Thomas Kunz.
A munkát tovább nehezíti, hogy az országos meteorológiai szolgálat (Deutscher Wetterdienst) előrejelzése szerint egész héten nem várható csapadék.
A természeti katasztrófa eddigi legnehezebb napjaiban ezernél is többen küzdöttek a lángokkal, és bevetettek a többi között helikoptereket és rendőrségi vízágyúkat. Több tartományból érkeztek tűzoltók a szászországi bajtársak segítségére, és a védekezésbe még a hadsereg is bekapcsolódott.
Michael Kretschmer, Szászország tartomány miniszterelnöke a napokban a szabadságát megszakítva kereste fel a nemzeti parkot. Mint mondta, a védekezés és az erdő rehabilitációja "sok-sok millió euróba" kerül.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 28. 17:25, szerda | Külföld
Súlyosan megsebesített egy medve egy nőt Szlovéniában
Barnamedve támadt rá egy nőre, és súlyosan megsebesítette Szlovéniában, a fővárostól, Ljubljanától mintegy tíz kilométerre délkeletre fekvő Skofljica külvárosában, egy erdőszélen - közölte szerdán a ljubljanai rendőrség.
2025. Május 27. 07:57, kedd | Külföld
Rendőrség: nem terrorcselekmény történt Liverpoolban, 27 sérültet vittek kórházba
A rendőrség nem terrorcselekményként kezeli a Liverpool futballcsapatának hétfői esti bajnoki győzelmi parádéján történt incidenst. Az északnyugat-angliai nagyváros központjában autó hajtott az ünneplő tömegbe.
2025. Május 26. 08:58, hétfő | Külföld
Donald Trump július 9-ig elhalasztotta az Európai Unióval szemben kilátásba helyezett vám bevezetését
Donald Trump július 9-ig elhalasztotta az Európai Unióval szemben kilátásba helyezett vám bevezetését, miután telefonon beszélt az Európai Bizottság elnökével
2025. Május 25. 04:00, vasárnap | Külföld
Az emberek és a medvék együttéléséről világosítja fel a helyieket a lengyel tátrai nemzeti park
Az emberek és a medvék együttéléséről szóló előadássorozatot szerveznek a lengyel Tátra térségében élő, a vadállatok \"látogatásaival\" szembesülő lakosok számára - közölték a Tátrai Nemzeti Park (TPN) honlapján.