Városlista
2025. szeptember 12, péntek - Mária

Hírek

2014. Július 29. 17:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Agysejtekkel csökkentenék az étvágyat

Agysejtekkel csökkentenék az étvágyat

A tudósok olyan központi agyi idegsejteket fedeztek fel, amelyek képesek az étvágy elnyomására - mutatták ki egereken végzett tanulmányukon, amelynek eredményéről a BBC számol be.

A szakemberek szerint ezeknek a neuronoknak a bekapcsolásával azonnal leállítható az étkezés.

A tanulmány rávilágít az idegsejtek azon komplex működésére, amelyek részt vesznek az étvágy szabályozásában. A kutatók szerint az eredmények egy napon hozzájárulhatnak az elhízás, illetve az anorexia terápiás kezeléséhez.

A kaliforniai szakemberek szerint az idegsejtek egyfajta központi kapcsolótáblaként működnek, amelyek egyesítik és továbbítják az üzeneteket az agyban annak érdekében, hogy csökkentsék az élelmiszer-bevitelt.

Lézersugarak használatával a kísérletben képesek voltak az idegsejtek stimulálására, ami az étkezés teljes és azonnali abbahagyását eredményezte egereknél. Ezt követően különböző vegyi anyagokkal megnézték, hogy az állatok hogyan reagálnak a jóllakottságot, a rossz közérzetet vagy éppen a hányingert kiváltó ízekre.

Azt találták, hogy az idegsejtek mindegyik szituációban aktívak voltak, ami azt sugallja, hogy szerves részét képezhetik a különböző ingerekre adott válaszreakcióknak. Emellett a sejtek gyorsan dolgoztak az étkezés során, ami a szakemberek szerint azt jelzi, hogy a túlevés megelőzésében is fontos szerepet játszhatnak.

A kutatók szerint valószínű, hogy az emberi agyban is léteznek hasonló sejtek, s amennyiben ez bebizonyosodik, úgy fontos szerepet játszhatnak a táplálkozási rendellenességek kezelésében.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 12. 07:23, péntek | Belföld

Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály

A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.

2025. Szeptember 12. 07:22, péntek | Belföld

Szárazabbra fordul az időjárás a hétvégén, de vasárnap ismét csapadék érkezik

Szárazabbra fordul az időjárás a hétvégén: pénteken és szombaton jellemzően napos, gomolyfelhős idő várható, a csúcshőmérsékletek kevéssel 30 Celsius-fok alatt alakulnak.

2025. Szeptember 12. 07:20, péntek | Belföld

Orbán Viktor miniszterelnök Abu-Dzabiban tárgyal

Orbán Viktor miniszterelnök munkalátogatásra érkezett Abu-Dzabiba, ahol a pénteki napon tárgyalást folytat Mohamed bin Zayed Al Nahyan sejkkel, az Egyesült Arab Emírségek elnökével.

2025. Szeptember 11. 07:19, csütörtök | Belföld

MÁV: péntektől közvetlen vonatjáratokkal érhető el Beregszász és Ungvár

Péntektől közvetlen vonatjáratokkal érhető el Magyarországról Beregszász és Ungvár, miután az ukrajnai vasúthálózat fejlesztése lehetővé teszi Kárpátalja határmenti térségének könnyebb elérését