Városlista
2026. május 19, kedd - Ivó, Milán

Hírek

2011. December 02. 14:44, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A nők zöldségekkel és gyümölcsökkel csökkenthetik a stroke esélyét

A nők zöldségekkel és gyümölcsökkel csökkenthetik a stroke esélyét

A zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának jótékony hatása régóta ismert, a legfrissebb kutatások szerint azonban a nők esetében jelentősen csökkenthető segítségükkel a stroke kialakulása is.

A tudósok ugyanis felfedezték, hogy a bennük található antioxidánsoknak köszönhetően azok a hölgyek is elkerülhetik a súlyos problémát, akiknél már korábban szívbetegséget diagnosztizáltak.

A Stroke című folyóirat legfrissebb számában jelent meg az a svéd tanulmány, amelynek elvégzéséhez 31 000 egészséges és 5700 szívbeteg nőt vizsgáltak meg. Minden résztvevő 49-83 éves volt, és állapotukat átlagosan 11,5 évig követték nyomon az orvosok. A megfigyelés során az egészséges nők körében 1300, a szívbeteg csoportban pedig 1000 stroke fordult elő.

A kutatók a vizsgálatok során elsősorban a táplálkozási szokásokra koncentráltak: a céljuk az volt, hogy megállapítsák az alanyok teljes antioxidáns kapacitását (TAC), vagyis felmérjék, hogy milyen mennyiségben fogyasztanak olyan ételeket, amelyekben megtalálhatóak ezek a jótékony vegyületek.

Kiderült, hogy az egészséges csoportban 17 százalékkal kisebb eséllyel fordult elő stroke azoknak a körében, akik a legtöbb zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonafélét fogyasztották - a szívbetegek körében azonban ez az arány elérhette az 57 százalékot is. Az eredmények ismeretében így a tudósok még inkább javasolják az egészséges életmódra való áttérést.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: kutatók, stroke, tudósok

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 19. 09:00, kedd | Belföld

A pénzügyminiszter június 30-ig vizsgálja felül a 2026. évi költségvetést

A kormány megállapítja, hogy Magyarország 2026. évi központi költségvetésének tényleges helyzete átláthatatlan, ezért elrendeli annak teljes körű és soron kívüli felülvizsgálatát

2026. Május 18. 11:00, hétfő | Belföld

A közöny és a gyűlölet elleni küzdelem fontosságát hangsúlyozták az Élet menete szónokai

A közöny és a gyűlölet elleni küzdelem, valamint az emlékezés fontosságát hangsúlyozták az Élet menete rendezvény szónokai vasárnap délután Budapesten.