Hírek
2011. Szeptember 04. 07:17, vasárnap |
Belföld
Forrás: HírTV
A multik a feketekereskedelemmel is jól járnak?
A magyar gyártók szerint a dohány adójának drasztikus emelése Európa más országaihoz hasonlóan a feketegazdaságot erősítené Magyarországon is, így a legális forgalom csökkenésével az állam bevételtől esne el.
A multik viszont a feketekereskedelemmel is jól járnak. Az egyik magyar dohánycég igazgatója attól tart miután a multi korábban már több vidéki gyárat is bezárt, a 20-25 ezer embernek megélhetését biztosító ágazat végül a cukoripar sorsára jut.
Magyarországon egy doboz cigaretta árának 75-80 százalékát teszi ki az adó, de ez még is jóval alacsonyabb az uniós árszintnél. A franciák már nem vásárolnak dohányt hat eurónál olcsóbban, ez az itthoni ár háromszorosa. A dohánytermékek jövedéki adójának emelésére várhatóan ősszel tesz ismét javaslatot a nemzetgazdasági minisztérium.
- A jövedéki adóemelésről nem tett le a kormány, ez egyébként európai uniós vállalásunk is - mondta korábban Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.
Az unió 2018-ig adott hazánknak haladékot arra, hogy a cigarettát sújtó közterheket másfélszeresére növelje. A dohánygyárak szerint az a kérdés, hogy az emelés a termékeket egyforma mértékben sújtja-e. A vágott dohány termelésében érdekelt magyar tulajdonú sátoraljaújhelyi üzem igazgatója szerint, ha például az egyre népszerűbb sodort dohány adója az új szabályozás következtében drasztikusan nőne, az a feketepiacot erősítené. Füzi Csaba azt mondja: ez csak a dohányipari multiknak kedvezne.
- 2005-ben az volt a kutatás eredménye, hogy Magyarországon a második legnépszerűbb cigaretta egy olyan Ukrajnában gyártott termék volt, amelyet egy multinacionális cég ott állított elő. Tehát gyakorlatilag az is adózott termék volt, csak nem hazánkban - jelentette ki a hírTV-nek Füzi Csaba, a Continental Dohányipari Zrt. vezérigazgatója.
A magyar vállalat igazgatója attól tart - miután a multi bezárta az egri és debreceni gyárait, a jelenleg 20-25 ezer embernek megélhetését biztosító ágazat végül a cukoripar sorsára jut.
A Célpont által megszólaltatott dohányföldön dolgozók szerint munka van, csak nem mindenki szeret dolgozni, vannak olyan emberek, akik inkább otthon ülnek.
A cigarettatermékek után éves szinten 400 milliárdos adóbevétele származik az államnak. Az egészségügyi tárca számításai szerint azonban ez a pénz csak töredéke annak, amennyit az OEP a nikotinfüggő szenvedélybetegek kezelésére, táppénzére kénytelen költeni. Évente 30 ezren halnak meg Magyarországon a dohányzás miatt. (rá)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen