Városlista
2026. január 2, péntek - Ábel

Hírek

2011. Október 06. 14:41, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress

A kvázikristályok felfedezője kapta a kémiai Nobel-díjat

A kvázikristályok felfedezője kapta a kémiai Nobel-díjat

Dr. Daniel Shechtman, az izraeli Technológiai Intézet munkatársa kapta meg ma a kémiai Nobel-díjat.

Bár a tudós inkább fizikai munkásságáról híres, a kvázikristályok felfedezése mégis kémiai vívmány: az anyag szerkezete ugyanis bizonyos átmenetet képez a kristályos és az amorf szerkezet között.

Shechtman elsőként olvadt fémek - például alumínium és mangán - gyors hűtésével hozta létre az új szerkezetet úgy, hogy a folyadékot hideg felületre fecskendezte. Az így kialakult kristály szerkezete pedig bár tökéletesen rendezett lett, a felépítő formák sohasem ismétlődtek - szemben az összes többi kristállyal, amelyeknek szerkezete ugyanolyan, folyamatosan ismétlődő kis egységekből áll.

Az így létrejött anyag tehát egy addig ismeretlen szerkezettel bírt - erről pedig a tudósok korábban kijelentették, hogy csupán elméletben létezhet, a gyakorlatban azonban sohasem. Shechtman felfedezése így hatalmas vitákat gerjesztett a tudományos világban.

Az izraeli tudóst a díj mellett 10 millió svéd koronával is megjutalmazták. A héten egyébként már csak az irodalmi és a Nobel-békedíj vár gazdára, amelyek kiosztására a következő két napon kerül majd sor.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 02. 10:14, péntek | Belföld

Változékony idő várható az új év első hétvégéjén

2026. Január 02. 10:12, péntek | Belföld

NAV: elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok

Már elérhetők az édesanyáknak és a családoknak járó kedvezményekről szóló adóelőleg-nyilatkozatok - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-t.

2026. Január 01. 09:48, csütörtök | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint az 1. héten megtartott ötös lottó számsorsoláson, a Szilveszteri Szuperlottón a következő számokat húzták ki: